Parowanie szyb w domu: przyczyny. Czy zaparowane okna to powód do niepokoju?

Czy zauważasz zaparowane okna i martwisz się, że może to być znak wadliwej konstrukcji? Nie zawsze tak jest! Parowanie szyb wcale nie musi być powodem do niepokoju. Dziś podpowiemy, dlaczego do tego zjawiska dochodzi oraz jak sobie z nim radzić.

Na ogół, parowanie szyb po obu stronach – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej – jest naturalnym zjawiskiem fizycznym, wynikającym z kondensacji pary wodnej. Niemniej jednak, problem pojawia się, kiedy zauważysz „pocenie się” szyby wewnątrz pakietu okna.

Parujące szyby od wewnątrz to zazwyczaj efekt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Często jest to spowodowane nieodpowiednią wentylacją. Właściwie, powierzchnia szyb jest jednym z najzimniejszych punktów w budynku, dlatego para wodna wchodząca w kontakt z tą zimną powierzchnią kondensuje się i tworzy widoczną mgiełkę na szybach. To podobny mechanizm, który sprawia, że lustro się zaparowuje w łazience, gdy bierzemy długą, gorącą kąpiel.

Zjawisko to zaostrza się również w kuchni podczas gotowania, gdy okap nie jest w stanie zdążyć z odprowadzeniem gorącej pary. Rozwiązaniem jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Warto dbać o stały dopływ świeżego powietrza przez nawiewniki, rozszczelnianie okien lub ich uchylanie. W momencie, gdy w pomieszczeniu jest dużo wilgoci (na przykład podczas gotowania lub suszenia), dobrze jest je przewietrzyć.

Jeśli zaparowanie okien jest utrapieniem, warto zwrócić uwagę na działanie kanałów wywiewnych. To one odprowadzają powietrze, wraz z zawartą w nim parą wodną. W przypadku ich niewłaściwego funkcjonowania, wilgoć gromadzi się w pomieszczeniu i skrapla się na szybach. W takiej sytuacji, konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie systemowej wentylacji, aby uniknąć tego uciążliwego problemu.

Parowanie szyb od strony zewnętrznej jest szczególnie widoczne w okresach wiosennych i jesiennych. To czas, gdy domy nie są jeszcze ogrzewane, a noce przynoszą spadek temperatury na zewnątrz. Oprócz temperatury, wilgotność powietrza także wpływa na to zjawisko. Wysoka wilgotność i nocne spadki temperatury mogą skutkować pokryciem okien, samochodów czy trawy rosą. To naturalny proces fizyczny.

Parowanie okien od strony zewnątrz jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Roślinność, ruch powietrza (np. otwarta przestrzeń przyspiesza suszenie skroplonej pary, a miejsca zaciszne mogą ją zatrzymywać), a nawet położenie okna względem stron świata – wszystko to wpływa na to zjawisko. Na przykład okna zlokalizowane od strony północnej będą bardziej narażone na parowanie niż te od południa czy zachodu.

Niemniej jednak, jeśli zauważysz parowanie między szybami okna, to już może być problem. Oznacza to, że doszło do uszkodzenia pakietu szybowego. W takim przypadku okno traci znaczną część swojej izolacyjności termicznej. To z kolei wpływa na funkcjonalność okna jako elementu termoizolacyjnego. Dodatkowo, parujące wnętrze okna wpływa negatywnie na jego wygląd. Skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby powoduje utratę przejrzystości i po odparowaniu pozostawia plamy i zacieki, które trudno jest usunąć.

Jak uniknąć parowania szyb w mieszkaniu? Oto kilka skutecznych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać odpowiednią wilgotność i zapobiec parowaniu szyb:

  1. Utrzymuj stałą temperaturę: W pomieszczeniu powinna panować stała temperatura, najlepiej w granicach 18-21°C. Duże zmiany temperatury mogą sprzyjać parowaniu.

  2. Monitoruj wilgotność: Staraj się utrzymywać wilgotność względną powietrza na poziomie około 40%. To pomoże zminimalizować ryzyko kondensacji pary na szybach.

  3. Izoluj pomieszczenia: Gdy w jednym pomieszczeniu jest wyższa temperatura niż w drugim, drzwi między nimi powinny być zamknięte, zwłaszcza w nocy. Przy niższej temperaturze na zewnątrz, wieczorem dobrze jest wywietrzyć pomieszczenia.

  4. Unikaj suszenia prania wewnątrz: Suszenie prania w mieszkaniu zwiększa poziom wilgotności. Jeśli to możliwe, wybieraj suszarki lub suszenie na zewnątrz.

  5. Ogranicz ilość roślin doniczkowych: Rośliny doniczkowe mogą przyczynić się do zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Ogranicz ich liczbę, jeśli masz problem z parowaniem szyb.

  6. Zachowaj ostrożność podczas gotowania i kąpieli: Podczas gotowania i brania prysznica zamykaj drzwi, aby para nie rozchodziła się po całym mieszkaniu. Po zakończeniu tych czynności dobrze wywietrz pomieszczenie.

Jeśli chodzi o konstrukcyjne sposoby, możesz zainwestować w zamontowanie grzejników pod oknami lub pod oknami dachowymi, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza w ich rejonie. Warto także kierować ciepłe powietrze w stronę szyb oraz prawidłowo montować maskownice wokół okien, aby stworzyć efektywną ochronę przed kondensacją.

Dbanie o odpowiednią temperaturę, wilgotność i wentylację w pomieszczeniach to klucz do uniknięcia parowania szyb i utrzymania komfortowego środowiska w Twoim mieszkaniu.

Przenikalność cieplna szyb to ważny czynnik wpływający na parowanie. Wyższy współczynnik przenikalności cieplnej oznacza gorsze właściwości termoizolacyjne szyb. To z kolei zwiększa szansę na pojawienie się parowania na ich powierzchni. Nawet przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza, możliwe jest kondensowanie pary wodnej na szybach. Szyby o wyższym współczynniku przenikalności cieplnej stają się zdecydowanie chłodniejsze niż te o niższym współczynniku, jeśli zachodzi ta sama różnica temperatury pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku.

EK Osuszanie Budynków Sanok to specjaliści w dziedzinie osuszania i poprawy warunków wilgotnościowych. Niezależnie od przyczyny parowania szyb – czy to zbyt dużego poziomu wilgotności, czy innych problemów termicznych – możemy Ci pomóc.

 

Najnowsze

Tynk lub wylewka schnie zbyt wolno ?

Tynk lub wylewka schnie zbyt wolno ?

Budowa lub remont to proces, który wiąże się z wieloma etapami, ale jednym z kluczowych aspektów jest prawidłowe suszenie materiałów budowlanych,...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *